سلفون و کاربردهای آن

پلی اتیلن یا سلفون رایج‌ترین ماده پلیمری است و به طور گسترده در تمام زمینه ‌های صنعت استفاده می‌شود. ویژگی خاص پلی اتیلن وجود دو نوع از این پلیمر با خواص متفاوت است. در این مطلب ما توضیح می‌دهیم که سلفون چیست و چه کاربردهای مختلفی در صنعت دارد که شما ممکن است از آن‌ها بی‌خبر باشید.

سلفون چیست؟

به نظر نمی‌رسد کسی با سلفون یا نایلون شیرینگ حرارتی آشنایی نداشته باشد. اما آیا از همه ویژگی‌های آن خبر دارید؟ سلفون یک ماده بسته‌بندی سازگار با محیط زیست است که برای بسته‌بندی هر نوع محصولی اعم از غذایی، دارویی و… به کار می‌رود. کالاهایی که با این ماده بسته‌بندی می‌شوند بدون باز شدن یا دست کاری شدن قابل بازرسی هستند. زیرا سلفون یک ماده شفاف است که از پلی اتیلن ساخته شده است.

این ماده در برابر چربی و رطوبت مقاوم است و از همین رو است که بهترین گزینه برای بسته‌بندی مواد غذایی و گوشتی به حساب می‌آید. این محصول در عین حال ارزان و نازک است و اجازه می‌دهد هر ماده‌ای که درون آن قرار می‌گیرد خواص خود را به بهترین نحو حفظ کند.

خواص اساسی پلی اتیلن

سلفون یا پلی اتیلن با چگالی بالا بیشتر پلاستیک است. در حالی که پلی اتیلن با چگالی کم دارای درجه بالایی از تبلور ساختار مولکولی است و بنابراین استحکام بیشتری دارد. خواص پلی اتیلن کم و چگالی بالا مشابه است. ویژگی‌ های زیر برای هر دو نوع پلی اتیلن قابل ذکر است:

  • نایلون‌های سلفون یا استرچ از نظر شیمیایی خنثی هستند و با موادی که درون آن‌ها قرار می‌گیرند واکنش شیمیایی نمی‌دهند.
  • مقاومت در برابر طیف گسترده‌ای از محیط ‌های کاری تهاجمی
  • پلی اتیلن بر طعم، بو، رنگ و ترکیب شیمیایی موادی که با آن ها در تماس است تأثیری ندارد.
  • مقاومت در برابر آب و همچنین عملکرد ضد آب بالا
  • مقاومت خوب در برابر پیری اکسیداتیو حرارتی، به ویژه برای گریدهای تثبیت شده حاوی افزودنی‌ های ویژه
  • ویژگی ‌های عملکرد بالا مانند کشش، مقاومت در برابر سایش، استحکام و دوام
  • دمای نرم شدن حدود 80 تا 120 درجه سانتیگراد آن که باعث می‌شود این ماده برای استفاده در صنایع غذایی مناسب باشد.

سلفون و کاربردهای آن

کاربرد و انواع محصولات پلی اتیلن یا ساخته شده از سلفون

چند صد مارک پلی اتیلن با چگالی کم و بالا در جهان وجود دارد؛ بنابراین دامنه کاربرد این ماده بسیار گسترده است. جهت‌ های اصلی را می‌توان به شرح زیر در نظر گرفت:

سلفون در لجستیک و تجارت

این ماده عمدتاً برای تولید مواد بسته‌بندی مختلف از جمله فیلم، نوار و غیره استفاده می‌شود و به دلیل ویژگی ‌هایی که دارد یک انتخاب ایده آل برای این دسته از مواد به نظر می‌رسد.

سلفون در صنایع غذایی

پلی اتیلن یا سلفون به طور گسترده برای تولید ظروف مختلف استفاده می‌شود. ظروف ساخته شده از پلی اتیلن کم‌چگالی که بسیار بادوام هستند و ویژگی ‌های عملکرد خوبی دارند به ویژه مؤثر هستند. سلفون‌ها بر مواد غذایی تأثیر بدی ندارند و در عین حال محافظت کاملی نیز از مواد غذایی ارائه می‌کنند.

سلفون در مهندسی برق

پلی اتیلن یک ماده عایق قابل اعتماد است و به همین دلیل به عنوان یک نوار عایق برای کابل‌های برق استفاده می‌شود. این مزیت نیز که بتوانید بدون باز کردن محصول درون آن را ببینید سبب محبوبیت سلفون برای استفاده در مهندسی‌برق شده است.

سلفون در ساخت و ساز

مصالح ساختمانی و عناصر تزیینی مختلفی از پلی اتیلن کم‌چگالی تولید می‌شود. محصولات ساخته شده از سلفون به طور فعال جایگزین محصولات ساخته شده از چوب یا تخته سه لا می‌شوند. علاوه بر این، پلی اتیلن فوم شده به عنوان یک ماده عایق حرارتی استفاده می‌شود.

سلفون در بسته ‌بندی غذاهای خشک

لازم است که غذاهای خشک در یک بسته‌بندی استاندارد و باکیفیت قرار بگیرند. این بسته‌ بندی باید بتواند خواص غذاهای خشک را حفظ کند. غذاهای خشک و انواع تنقلات در سلفون یا استرچ مواد غذایی بسته‌بندی می‌شوند که به راحتی قابل بازرسی است و سبب محافظت این مواد در برابر میکروب، رطوبت و حرارت می‌شود.

سخن پایانی

بسیاری از دانشمندان استدلال می‌کنند که کشف واکنش پلیمریزاسیون و معرفی گسترده پلاستیک بود که پیشرفت فناوری مدرن را ممکن کرد و پلی اتیلن یکی از مهم‌ترین پلیمرهایی است که در بسیاری از زمینه‌ها کاربرد فراوانی دارد. در این مطلب علاوه بر توضیح چیستی سلفون از کاربردهای آن نیز توضیحاتی آورده شده است.