سیلاژ

به‌ طورکلی در دامداری و پرورش دام‌ ها، تغذیه یکی از فاکتورهای بسیار مهم است. به‌ عبارت‌ دیگر هر چه کیفیت بسته‌ بندی و مواد غذایی بالاتر باشد، در نتیجه دام‌ها بیشتر پروار شده و میزان فروش و دام افزایش پیدا می‌کند. فاکتور مهمی که برای تغذیه دام‌ های مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار از نحوه بسته‌ بندی آن می‌باشد. لازم است بدانید که برای بسته‌ بندی غذای دام از محصولی به نام سیلاژ استفاده می‌شود. این محصول جزو کاربردی‌ ترین محصولاتی است که برای در صنعت دامداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد نایلون بسته‌ بندی علوفه و ویژگی‌های آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

در حقیقت استفاده از نایلون‌ های بسته‌ بندی مناسب برای هر نوع محصولی اهمیت بسزایی دارد و می‌تواند در عدم فاسد شدن و همچنین تغییر حالت اولیه آن‌ها تاثیر داشته باشد. در صورتی‌ که دام‌ها نتوانند از مواد غذایی با کیفیت تغذیه کنند، ممکن است دچار بیماری شده و خسارت زیادی به کسانی که در این صنعت فعال هستند، وارد شوند و سیلو یا همان سیلا جزو محصولات بسیار کاربردی و مهم بوده که می‌توان با استفاده از آن به راحت‌ ترین شکل ممکن جهت بسته‌ بندی و علوفه جات اقدام نمود.

خرید سیلاژ

کلمه سیلاژ در زبان فارسی به‌ معنای سیلو کردن است. همان‌ طور که در ابتدای مطلب به این‌ موضوع اشاره کردیم، کسانی که در صنعت دام‌ پروری و همچنین پرورش طیور به فعالیت مشغول هستند، باید اهمیت زیادی به حفظ ارزش مواد غذایی بدهند. بسته‌ بندی مهم‌ترین فاکتوری است که می‌تواند به حفظ کیفیت و ارزش مواد غذایی مختلف کمک کند. در حقیقت اگر محصولات غذایی که به دام‌ها داده می‌شود دارای ویتامین‌های مورد نیاز نبوده و یا دچار فاسد شود، نه‌ تنها به پروار شدن  آن‌ ها کمک نکرده، بلکه ممکن است باعث بیماری‌های مختلفی در بدن آن‌ها شود.

به‌ طورکلی به محصولاتی که برای بسته‌ب ندی علوفه و غذای دام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیلاژ گفته می‌شود. معمولاً غذای دام‌ها در فصل بهار و تابستان ذخیره‌ شده و باید در طول فصول سرد در تناسب با آن‌ها داده شود. در این مدت‌ زمان استفاده از این محصول بسته‌ بندی بسیار باکیفیت می‌تواند در  حفاظت از مواد غذایی تا حد بسیار زیادی مفید واقع شود.

انواع نایلون بسته‌ بندی علوفه

به‌ طور کلی سیلاژ در مدل‌ های مختلفی تولید می‌شوند تا در صنایع مختلف بتوان از آن‌ها استفاده کرد. از جمله انواع سیلو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیلاژ افقی
 •  عمودی
 • پشته‌ای
 • پلاستیکی

بررسی ویژگی‌های سیلاژ

در واقع وجود ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد در سیلاژ ها باعث شده تا از آن‌ها به شکل گسترده‌ای برای بسته‌بندی علوفه و دیگر غذای دام و طیور استفاده شود. یکی از فاکتور های مهم برای استفاده از این محصول بندی محصول رطوبت است. در واقع اگر میزان رطوبت علوفه بالا بروند، فرایند تخمییر ممکن است با مشکلات متعددی روبرو شود.

افزایش سطح رطوبت در سیلو سبب یخ زدن و علوفه‌ها در سرما خواهد بود. به‌ طور معمول برای این‌ که این محصول در سطح کیفی بالایی بماند، پیشنهاد می‌شود که سطح رطوبت علوفه را بین 60 الی 70 درصد در نظر بگیرید. مورد بعدی‌ که وجود دارد در خصوص خرد کردن علوفه‌ ها می‌باشد. هرچه میزان خرد کردن این محصولات با بیشتر بوده و با حساسیت بیشتری صورت بگیرد. درنتیجه کیفیت محصولات نهایی سیلاژ  نیز افزایش پیدا خواهد کرد. لازم است بدانید که افزایش میزان کربوهیدرات در علوفه باعث شده تا تخمیر و به شکل بهتری انجام بگیرد و بتوان در حفظ ارزش غذایی محصولات موفق‌تر بود.

عوامل تأثیرگذار بر کیفیت سیلو

لازم است بدانید که برای تولیدسیلاژ ها  عواملی تعیین‌کننده کیفیت آن خواهند بود.آشنایی نسبت‌ به این موارد باعث شده تا شما بتوانید در زمان خرید انتخاب بهتری داشته باشید. ازجمله عوامل تأثیرگذار بر قیمت بر کیفیت نایلون بسته‌بندی علوفه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان رطوبت
 • اندازه علوفه
 • میزان کربوهیدرات موجود در علوفه
 • ظرفیت بافر بسته‌ بندی

نایلون بسته بندی علوفه

مزایای خرید نایلون بسته‌بندی علوفه

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفته شد، درحال‌حاضر این نایلون جایگاه ویژه‌ای را در صنایع دام‌پروری و پرورش طیور پیدا کرده‌است. چرا که افراد با استفاده از آن می‌توانند از مزایای متعددی بهره‌مند شود. مزایای استفاده از سیلاژ عبارت‌اند از:

 • افزایش ارزش غذایی
 • برداشت سریع و آسان
 • هزینه پایین برای نگهداری
 • قابل‌استفاده برای دام و طیور