سیلاژ علوفه چیست؟

سیلاژ علوفه چیست؟

در میان محصولات مختلف برای بسته‌  بندی، سیلاژ یکی از بسته‌بندی‌های مناسب برای علوفه است. می‌توان گفت که ساخت سیلو یکی از راه‌های بسیار باارزش برای کشاورزان جهت تأمین غذای دام در فصول سرد می‌باشد که کاملاً خشک است. درحقیقت سیلوی علوفهمرتع بسته‌بندی شده به حساب می‌آید. اما به دلیل استفاده از سیلاژعلوفه چیست؟

سیلو کردن علوفه با استفاده از روش سیلاژ علوفه می‌تواند به تامین  تغذیه حیوانات را در بدترین شرایط آب‌ و هوایی کمک کند. برای سیلو کردن علوفه ها در ابتدا برش داده‌ شده و به شکل تخمیر شده در درمی‌آیند تا تمامی مواد مغذی در آن‌ها باقی بماند.  تخمیر توسط موجودات میکروسکوپی که در علوفه وجود دارند صورت می‌گیرند. به‌ منظور حفظ مواد مفید و مغذی این فرایند باید در شرایط اسیدی صورت گیرد تا علوفه به‌ دست‌ آمده برای دام‌ها خوشمزه باشد.

استرچ چیست؟ بیشتربخوانید

مراحل ساخت سیلاژ علوفه

ساخت سیلاژ بسیار باکیفیت باید به شکل زیر صورت گیرد تا محصول نهایی و برای استفاده مناسب بوده و مدت زمان زیادی از آن استفاده و نگهداری کرد.

سیلاژ علوفه چیست؟

آماده سازی علوفه

آماده‌سازی علوفه به نخستین مرحله برای سیلاژ علوفه است. تفاوتی ندارد که چه نوع علوفه‌ای را سیلاژ کنید. در گام اول باید آن را آماده‌سازی کنید. زمانی‌که به علوفه در بالاترین سطح مواد مغذی قرار دارد، مرتع باید حتماً قطع گردد. این کار به‌ طور معمول پیش‌ از این‌ که علوفه کاملاً رشد کند، صورت می‌گیرد. توجه به این موضوع بسیار مهم است زیرا تمامی نمونه‌ های علوفه یونجه دارای مقدار کمتری مواد مغذی نسبت‌به مراتع تازه هستند. به‌ همین خاطر نیز بایستی علوفه را در شرایطی بسیار عالی آماده‌سازی کرد تا محصول نهایی دارای سطح بالایی از مواد مغذی باشد.

از بین بردن رطوبت

دومین مرحله برای سیلاژ، خشک کردن تمامی رطوبت‌های اضافی در علوفه است. تا این‌گونه از پژمردگی علف جلوگیری شود. این میزان رطوبت زمانی‌ که کاهش پیدا  می کند، می‌تواند باعث شود تا تخمیر به‌ صورت بهینه صورت گیرد. اگر علوفه برای مدت بسیار طولانی و کنار گذاشته شوند و ممکن است که بیش‌ ازحد مطلوب و خشک‌ شده و یا از زیر باران و برف بماند. این ۲ دلیل و دیگر تغییرات، سبب کاهش کیفیت تخمیر خواهد شد.

تخمیر

در این مرحله‌ علف‌ها برش داده‌ شده به قطعات کوچک‌تر تقسیم می شوند. سپس فشرده سازی خواهن شد.  علت اصلی این کار این است که بتوان اکسیژن را تا حد امکان از علوفه خارج کرد.خرد کردن علوفه بسیار اهمیت دارد. چراکه میکروارگانیسم‌ها به‌ عنوان باکتری اسیدلاکتیک  برای تخمیر در محیط‌های فاقد اکسیژن احتیاج خواهند بود.

بسته‌ بندی با نایلون

بعد از فشرده‌ سازی، علوفه را باید با پلاستیک‌های مخصوص بسته‌ بندی کرد تا تمامی اکسیژن از آن‌ها خارج شود. علوفه های فشرده با ورقه‌های پلی‌ اتیلن برای پوشش تعیین می‌شوند. از بین از بین بردن و دوری علوفه از اکسیژن یک قسمت بسیار مهم برای ساخت سیلا علوفه است. چرا که تخمیر باید در شرایطی بدون وجود اکسیژن صورت بگیرد. در غیر این صورت میکروارگانیسم ها به شکل مطلوبی رشد نمی‌کنند.

مطالعه بیشتر: پلی اتیلن سبک چیست؟

سیلاژ علوفه چیست؟

نایلون سیلو چیست؟

فیلم‌های سیلو برای حفاظت از ذرت، یونجه و سیلو مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها می‌توانند مواد مغذی داخل علوفه را کاملاً حفظ کرده و  از  از بین رفتن آن‌ها جلوگیری کنند. برای رسیدن به خاصیت موردنیاز و محافظت در طول نگه‌داری اهمیت بسزایی دارد. فیلم‌ها مقاومت بالایی دربرابر تغییرات جوی خواهند داشت و قطعاً برای بسته‌ بندی سیلوها فیلم‌های پلی اتیلنی بهترین گزینه هستند.

فیلم استرچ با خاصیت کشسانی عالی‌ که دارد، بهترین روش برای نگهداری طولانی علوفه خواهد بود.استرچ ها می‌توانند به‌ خوبی از این محصولات محافظت کرده و  از خروج اکسیژن جلوگیری می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

مزایای استفاده از سیلوی علوفه چیست؟

سیلاژها برای حفظ علوفه، ذرت، یونجه، چغندر، گوجه‌ فرنگی و….  کاربردی هستند.  علوفه بسته‌بندی شده با توسط با استفاده از روش سیلاژ علوفه را می‌توان حدود یک‌ سال قبل به شکل کاملاً سالم نگه‌داری کرد. ازسوی دیگر نیز برای نگهداری ایمنی آن‌ها نیاز به شرایط خاصی نیست و خیلی راحت می‌توان آن‌ها را در هر دمایی قرار داد. از جمله مزایای اصلی استفاده از سیلاژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تأمین غذای دام
  • تضمین علوفه با کیفیت بالا
  • برای دام‌ها در فصل‌های مختلف
  • قابلیت استفاده در هر فصل
  • امکان تولید سیلاژ در هرگونه شرایط آب‌ و هوایی
  • مانع از هدر رفتن مازاد علوفه می‌شود.
  •  افزایش میزان تولید علوفه سبز با بهبود فرایند برداشت صورت خواهد گرفت..

آموزش پیچیدن استرچ دور پالت در 7 مرحله به صورت دستی برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید