پلی استر

پلی استر چیست؟

پلی استر یکی از نمونه‌های محصولات پلیمری بوده که می‌تواند به گونه‌های مختلفی در صنایع استفاده شود. در حقیقت این محصول جزء پرطرف‌دارترین پلیمرها بوده که برای دکوراسیون داخلی، پارچه، نایلون بسته‌ بندی ظروف و… استفاده می‌شود. می‌توان گفت که پلی استر ها یک نوع الیاف غیرطبیعی بوده و به دلیل داشتن ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد انتخابی مناسب به‌ منظور تولید محصولات گوناگون هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به‌ طور کامل درمورد درمورد این محصول اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.

در اینجابخوانید: استرچ فیلم جیست؟

فیلم پلی استر چیست؟

فیلم PET به شکل تک لایه و یا لمینت به‌ منظور بسته‌بندی استفاده می‌شود که وجود خصوصیات خاص آن سبب شده تا استفاده‌های گسترده‌ای داشته باشد. این محصول تنها برای پارچه و الیاف مورد استفاده قرار نگرفته و در ضخامت بالاتر به تولید می‌ رسد. همچنین به شکل تک لایه و یا لمینت در صنایع به کار می‌ رود. اگر برای بسته‌ بندی نیاز به پلی استر دارید، پیشنهاد می‌ کنیم که تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ویژگی‌های فیلم پلی استر

پلی استر که برخی آن را با با نام فیلم PET می‌ شناسند، مخفف پلی اتیلین ترفالات می‌ باشد. این ماده یکی از انواع ترمهو پلاستیک‌ ها بوده و می‌ تواند از نظر ظاهری نیز یکی از محصولات بسته بندی برگزیده باشد. همچنین خاصیت فرم پذیری بالایی دارند، بدین معنی که می‌توان آن را در حرارت خاص تولید کرد و یا در آن تغییراتی را ایجاد نمود. این پلیمر می‌تواند به چندین شکل مختلف تولید شود و بر اساس پردازش هایی که روی آن انجام می‌ شود، ممکن است مخلوطی از پلی استر شکل‌ گرفته و کریستالی باشد.

فیلم پلی استر

در اکثر اوقات این فیلم دارای یک پوشش بسیار شفاف است. اما می‌توان آن را در رنگ‌ بندی‌ های متنوع نیز به تولید  رساند.سطح بافت این نایلون ها متغیر است. به‌ همین خاطر می‌ توان به شکل صاف و صیقلی و یا در آن مدل‌ های زبر، خشن و این محصول را تولید کرد.

کاربرد PET

مواد پلی استر به دلیل  انطباق بصری و فیزیکی انتخاب مناسبی برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای مختلف هستند. به‌ طور مثال در اکثر اوقات در بسته‌ بندی کالا، مواد غذایی، قطعات الکترونیکی، محصولات چاپی و کارت شناسایی استفاده می‌ شوند. معمولاً PET را می‌توان در بسته‌ بندی‌ های مختلف به شکل لمینت استفاده کرد. زیرا دارای انعطاف بالایی است.

با این‌ وجود درمورد منبع دقیق در زمینه بسته‌ بندی محصولات غذایی محبوبیت بالایی دارد. چرا که این فیلم کاملاً ایمن بوده و هیچ آسیبی به مواد غذایی وارد نمی‌ کند.فیلم‌ هایPET در شرایط‌ های مختلف برای مطابقت با قوانین بخصوص صنعت غذا و نوشیدنی و به تولید می‌رسند.

استرچ چیست؟

مزایای پلی استر

نایلون PET دارای مزیت بصری و عملی است. از نظر بصری PET به دلیل شفافیت بالایی که دارد شناخته می‌شود و در پوشش های چاپی و محصولاتی که باید از ظاهر آن‌ ها مشخص باشد، دارای اهمیت ویژه‌ای است. اما از نظر فیزیکی پلی استر  دارای سطح بالایی ثبات است. همچنین دارای ویژگی‌ های تصویر حرارتی به انقباض پایین می‌ باشد.

فیلم پلی استر در برابر در مقابل واکنش های شیمیایی شیمیایی مقاومت دارد. به‌ همین خاطر نیز فیلم‌ها تقریباً در هر شرایطی فرم اولیه خود را به‌خوبی حفظ می‌کنند. این مقاومت شیمیا این امکان را می‌دهد تا  در کاربرد های شیمیایی به‌ وفور استفاده شود و سبب بهبود چسبندگی پوشش های مختلف گردد.به دلیل این‌ که فیلم پلی استر در صنایع بسته‌ بندی بسیار پرطرف‌دار است، باید ویژگی‌های ایمنی آن یکی دیگر از مزایای آن ویژگی‌های ایمنی آن است.

فیلم پلی استر

تفاوت نایلون با پلی استر چیست؟

نایلون ها متشکل از مواد اولیه پلی اتیلنی یا همان LDEP هستند. اما PET ترکیبی از پلی اتیلن ترفتالات است که یک ترمو پلاستیک با کاربرد بالا به‌ صورتشفاف می‌باشد. در مقایسه با دیگر فیلم‌های پلاستیکی و فیلم پیچی استحکام بهتری داشته و از خاصیت کشش بهتری برخوردار می‌باشد.

پایداری، اندازه مناسب، جذب رطوبت و همچنین عدم تغییرات فیزیکی از ویژگی‌ های اصلی پلی استر است. در مورد تفاوت پلاستیک و PET می‌ توان گفت که به‌ طور کلی هر نوع پلاستیکی پلیمری از پلی استر نیز یکی از مشتقات پلاستیکی به حساب می‌ آید به‌همین رو تفاوتی میان آن‌ ها وجود ندارد.

جهت خرید انواع محصولات بسته بندی می توانید به فروشگاه سایت شمس پلاست مراجعه کنید.

بیشتربخوانید: خرید انلاین نایلون های بسته بندی